European Agenda for Music Showcase, Warszawa, 12–13 czerwca 2019

Pod hasłem Share Your Story! w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina odbyła się kolejna prezentacja Europejskiej Agendy dla Muzyki – tym razem konkretnych przykładów jej funkcjonowania. Była to okazja do bardziej wnikliwego przyjrzenia się kluczowym tematom Agendy, jej priorytetom i zalecanym środkom w działaniach już podjętych – nowych strategiach organizacji muzycznych, adoptowaniu tekstu Agendy na poziomie języka w kilku istniejących już tłumaczeniach, w funkcjonowaniu systemu powszechnej edukacji muzycznej w niektórych krajach, czy zastosowaniu jej zaleceń w nowych muzycznych projektach. W dyskusjach panelowych wzięli udział m.in. Stef Coninx (Flanders Arts Institute), Stéphane Grosclaude (Plate-forme interregionale) poprzez wideo, Ruta Kaneruta (Łotewska Rada Muzyczna), Lenka Dohnalová (Czeska Rada Muzyczna), Audrey Guerre (Live DMA), Sonja Greiner (European Choral Association – Europa Cantat), Alessandra Callegari (European Composer & Songwriter Alliance), Iro Menegou (EMC Fellow), Krzysztof Knittel (Polska Rada Muzyczna), Ruth Jakobi (Europejska Rada Muzyczna). Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli także udział w kilku interaktywnych sesjach odpowiadając na pytania o sposoby podnoszenia świadomości społecznego i ekonomicznego oddziaływania muzyki, o to jak zapewnić edukację muzyczną w szkołach powszechnych i różnorodność w realizowanych projektach muzycznych.

Niezapomnianych wrażeń po pierwszym dniu debaty dostarczył Kwartet Marity Albán Juárez swoim koncertem w klubie SPATiF! (Marita Albán Juárez – głos, Dominik Wania – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Manuel Albán Juárez – perkusja).

 

 

 

 

 

 

Muzycznym akcentem na koniec spotkania był krótki występ No Name Orchestra prowadzonej przez Justynę Niegierysz, czyli Zespół Reprezentacyjny Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach, która przystąpiła do pilotażowego programu „Grajmy w szkole”.